Животновъди от Ямболско настояват за отмяна на пълната забрана за паша, въведена заради огнища на шарка по дребните преживни животни в съседните области Хасково и Стара Загора. Това стана ясно след среща между тях, областният управител на Ямбол и ръководството на община Тунджа.
Таксиметрови шофьори от цялата страна ще излязат на протест днес, обявявайки се срещу поскъпването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.
От 08:00 часа сутринта такситата ще започнат да се събират пред Националния стадион „Васил Левски“, а от 09:00 часа колоната ще потегли под формата на автошествие по маршрут, преминаващ покрай всички институции, имащи отношение към проблема с повишаването на гражданската отговорност, посочват организаторите.
От Националния таксиметров синдикат съобщиха на своята фейсбук страница, че организират проявата заедно с Браншова организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в България и Браншова камара на таксиметровите водачи и превозвачи.
Организаторите посочва, че едновременно с авто-колоната в София ще тръгнат и шествия с таксиметрови автомобили в Бургас, Варна, ,Велик
Община Разград започва разработване на Общ устройствен план на общинския център с неговото землище. Във връзка с това на официалния сайт на Общината са публикувани три анкети – за граждани, за бизнес и за неправителствени организации и администрация, съобщиха от местната управа.
Целта на анкетите е да се обхванат възможно най-широк кръг от проблеми за разрешаване и възможности за добро планиране на развитието на общинския център.
Едно от предназначенията на плана е да осигури основа за правилно насочване и оптимална реализация на инвестициите, с оглед гарантиране устойчивостта в социално-икономическото развитие и реализацията на ресурсите в следващите 25-30 години, посочват от Общината. Според администрацията участието на гражданите, бизнеса, неправителствения сектор и институциите в изработването на плана би гарантирало качеството и реалистичността му.
Има необходимост от обсъждане на възможностите за повишаване на размера на осигурителната вноска за фонд „Пенсии“. Ръст с 1 на сто от 1 януари 2025 г. би довел до нарастване на приходите в Държавното обществено осигуряване (ДОО) от 6,4% на 6,7% от брутния вътрешен продукт (БВП) още през 2025 г. Това се посочва в анализ на Министерството на труда и социалната политиката (МТСП) на системата за задължителното пенсионно осигуряване, публикуван днес.
Идеята за повишение на осигурителната вноска е сред мерките за финансовото стабилизиране на пенсионната система. Отбелязано е още, че размерът на трансфера от държавния бюджет за покриване на недостига
от средства, който до 2027 г. се очаква да надхвърли 48% от общите разходи, при посоченото увеличение ще намалее с 2,4 процентни пункта още следващата година.
„Разликата между действителния и необ
След възобновяване на заседанието на Народното събрание Борислав Гуцанов от "БСП-Обединена левица" поиска от председателстващия Силви Кирилов ("Има такъв народ") да свика председателски съвет, на който да бъде обсъдено как да се действа оттук нататък относно избора на председател на парламента.
Кирилов на свой ред свика председателския съвет и даде нова почивка от половин час. След това депутатите ще трябва да започнат нов кръг от процедурата по избор на председател на Народното събрание.
По-рано днес при четвъртото гласуване отново не бе излъчен председател на парламента.
Община Монтана ще направи основен ремонт на централния булевард „Трети март“, съобщи на брифинг кметът Златко Живков.
Средствата за ремонта ще бъдат отпуснати по инвестиционната програма за общините на Министерството на регионалното развитие и благоустройството на два етапа. Общата сума за ремонтните дейности е 30 милиона лева, уточни Живков.
На булеварда, който е северния вход на Монтана от Видин и Лом, ще бъдат изградени три нови кръгови кръстовища, с което ще се повиши безопасността на движението, ще се подменят подземни комуникации и асфалтовата настилка, ще се изградят тротоари и спирки на градския транспорт.
Община Монтана вече реализира няколко проекта по инвестиционната програма на общините и е сред лидерите в тази програма, заяви кметът Живков.
В област Ямбол няма огнища на шарка по дребните преживни животни, бе отчетено преди седмица на заседание на Областната епизоотична комисия. Забраната за паша бе въведена със заповед на директора на Българската агенция по безопасност на храните, заради огнища в хасковското село Узунджово и старозагорското с. Свободен.
Според фермерите забраната е абсурдна. „Шарката, когато беше наскоро в нашия регион в село Войника, никой не ни ограничи да пасем овцете, сега е в Хасково и Раднево, а ни ограничават. Защо?“, попита животновъдът Стоян Матев. „Поне да се разреши през топлите дни сега животните да бъдат малко повече навън“, посочи Друмка Донева.
Животновъдите са в готовност да протестират. „Предвид отдалечеността на нашата община от съответното огнище и близостта на други територии, които не са включени в съответната заповед, според мен те имат обективно основание да протестират срещу тези мерки“, коментира кметът на община Станчо Ставрев.
„От 17 октомври, откакто влезе в сила мярката, започнаха в общината да валят въпроси. Хората с право протестират, че не могат да пашуват животните, а времето все още позволява, не могат да стоят затворени по цял ден“, посочи заместник-кметът на Тунджа Тодор Налбантов.
„Напомням на държавата, че това е отрасъл, към който трябва да сме много внимателни и прецизни в административните мерки, които се прилагат, и по-скоро да им помагаме, отколкото да ги ограничаваме във възможността да отглеждат животни“, подчерта кметът Ставрев.
Общо девет точки включва дневният ред на ноемврийското заседание на Общински съвет - Черноочене, става ясно от публикуваната покана за заседанието на интернет страницата на Общината.
Основната част от тях са свързани с имоти общинска собственост. Ще бъде гласувано допълване на обекти към Програмата за управление и разпореждане с имоти общинска собственост. Съветниците ще разгледат докладна за определяне на маломерни имоти от общинския поземлен фонд на територията на общината, както и докладна за определяне на пазарни цени на имоти частна общинска собственост за продажба.
Част от дневния ред на заседанието е за отпускане на еднократна парична помощ на лица и семейства от община Черноочене, съгласно Правилника за това.
Общинските съветници ще гласуват и точка, касаеща благоустрояване на общински терен в една от махалите на с. Дядовско и създаването на място за отдих
Една от първите задачи на възстановителното правосъдие е да поправи стореното. Докато конвенционалното право следи за спазването на закона, възстановителното се опитва да възстанови справедливостта такава, каквато е според страните. То поставя в центъра човека, а не законите. Това обясни Елена Евстатиева, председател на Асоциацията за възстановително правосъдие. Асоциацията организира днес в София кръгла маса на тема „Обещанията на възстановителното правосъдие в един поляризиращ се свят“, която е в рамките на Международната седмица на възстановителното правосъдие.
Възстановителното правосъдие се опитва да се допита до жертвите какво според тях би трябвало да се случи след престъплението, за да могат те по-лесно да се възстановят, обясни Евстатиева. Често представата на жертвите за справедливост е различна от тази на закона, каза още тя.
Възстановително
Рекордно количество от общо 135 килограма наркотици - амфетамини и марихуана, са задържани тази нощ на Граничния контролно- пропускателен пункт „Лесово" при съвместна проверка на „Гранична полиция" и Агенция „Митници“. Това съобщи на Граничния контролно-пропускателен пункт „Капитан Андреево“ директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" главен комисар Антон Златанов.
Наркотиците са разкрити в камион, селектиран за щателна митническа проверка, който е пътувал от Турция и е влязъл в България от ГКПП "Хамзабейли", посочи Златанов и добави, че водачът на превозното средство е бил забелязан да разрязва брезентовото покритие и да се опитва да изнесе кашони от него.
До наркотиците проверяващите стигат и с помощта на служебно куче, обучено да търси дрога. При щателната проверка са открити 125 килограма амфетамини и 10 килограма мариху
Все още минималната работна заплата (МРЗ) е прекалено далеч от жизнения минимум, а броят на работещите бедни расте. Това заяви главният икономист на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ Атанас Кацарчев. Той коментира темата по време на съвместен форум с Фондация „Фридрих Еберт България“, който се състоя днес.
Жизненият минимум е нетна сума, необходима за живот, докато МРЗ е брутна сума, от която трябва да се извадят данъци и осигуровки, отбеляза Кацарчев. За последните четири години МРЗ нараства от 57% до 62% от издръжката за живот за 2024 г. Нарастването на МРЗ спрямо издръжката за живот обаче е с около 1,2% пункта на година, сочат представените от икономиста данни. Кацарчев отбеляза, че темпът на нарастване е недостатъчен за постигане на адекватни минимални заплати в "обозримо бъдеще". Ще са необходими около 30 години, коментира той.
Според К
Във Враца беше открита инициативата „Осинови врачанско семейство“. За 22 години Росен Додушки не е пропуснал нито една кампания. Той каза по време на събитието, че е чест да бъде дарител. „Имах щастието да бъда от хората, които връчват подаръците на децата и не можете да си представите какво виждам в очите им – каква радост и каква благодарност! Неописуемо е“, каза Додушки от сцената.
За първа година към инициативата се присъединява и екипът на врачанския театър, казаха от културната институция. Директорът на театъра Владлен Александров ще зарадва тригодишно момченце, което е пожелало яке, играчки и лакомства.
По време на събитието прозвуча песента-химн на инициативата „Ако си дал“ на Емил Димитров в изпълнение на Георги Симеонов, който се обучава в Център за специална образователна подкрепа „Д-р Петър Берон&rd
Предстои исканията на фермерите да бъдат разгледани, заяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов: „Да обективизират исканията си в едно писмо до директора на Областната дирекция по безопасност на храните и Областната администрация и да предприемем действия, с които мярката да бъде смекчена.“